Ana içeriğe atla

Ne İbiza'ydı Ama!

Tarih 24 eylül. Yer Valencia Havalimanı.

Beni Valencia'dan İbiza'ya götürecek olan Ryanair'in 10:30 uçağındaki yerimi alıyorum...

Yeri gelmişken Ryanair'e bir dipnot açmak isterim onu tanımayanlar için. İrlanda merkezli bir havayolu şirketi olan firma, Türkiye'dekinin en az üçte bir fiyatına uçuş vaad ediyor gezginlere. Yaptığım uçuşlara (ki yirmiye yakın uçuş yaptım bu firmayla) 30 eurodan fazla verdiğimi hatırlamıyorum. Ama şunu da belirteyim ki yanınıza sadece bir kabin bagajı alabiliyorsunuz, fazlası ücrete tabi.

Reklamlar bitti.

Evet, Dünyanın en iyi 100 gece kulübü listesine ilk 20'den tam 5 mekan birden veren İbiza'ya; Tiesto gibi, Armin van Buuren gibi dünyanın en iyi djlerini her hafta ağırlayan İspanya'nın Balear Adaları'nın tatil cennetine varıyorum nihayet.* Heyecanlıyım. Daha oraya gitmeden birkaç gün önce, bir sene sonra Galatasaray'a transfer olacak olan Wesley Sneijder'in tatil için orada bulunduğu haberini okuyorum. (Evet biliyorum gereksiz bir ayrıntı.)

Havalimanından kalacağım hostelin bulunduğu yere beni götürecek olan otobüse biniyorum. İbiza beklediğim gibi değil. Ne bekliyorum? Hiç.

Aslında orada bulunma amacım üç günlük bir deniz tatili, başka bir şey değil, bakmayın öyle heyecanlı bir girizgah yaptığıma.

Otobüs yolculuğumun ilk dakikaları beni Tiesto afişleriyle karşılıyor. Diğerleri de takip ediyor. Ama yol oldukça sıkıcı. Orada olduğumu bilmesem Darende-Gürün karayolunda olduğumu düşünebilirdim. Yarım saati geçen bir yolculuğun ardından otobüsten iniyorum. Berbat bir hava, kasvetli bulutlar adanın her yanını sarmış, yağmur yağıyor, üstümde o hava koşullarına uyacak bir şey yok ve üşüyorum. Bir insanın İbiza'yla ilk karşılaşması böyle olmamalı...

Uzun uğraşlar sonucu kalacağım hosteli, Hostel Giramundo'yu buluyor ve odama yerleşiyorum. Biraz dinlendikten sonra çıkıp sahil kenarında dolaşıyorum. (Söylememe gerek yok, hostelim denize sıfır ve gecelik ücreti 15 euro.) Marketten yemek için mütevazı şeyler alıp hostele dönüyorum. Hava hala berbat. Böyle hayal etmemiştim.İspanya günlerimin en sıkıcı gününü bitirmek üzere gece son bir gezinti yaptıktan sonra yatmak için tekrar dönüyorum hostele. Sabaha karşı saat 5 gibi bir çiftin sesiyle uyanıyorum. Dışarıdan geldikleri belli olan ve henüz bir önceki gün tanıştıklarını bildiğim biri Kanadalı, diğeri Amerikalı olan çift oldukça samimi. Nitekim gecenin geri kalanını odada uyuyan diğer üç adama (biri benim) aldırış etmeden "birlikte" geçiriyorlar. En sıkıcı günümde en ilginç anımı bana yaşattıklarını bilmeden...

Sonraki günler hava daha iyi neyseki. Ve denize girip istediğim gibi zaman geçirebiliyorum nihayet. Ve tabi çekilen onlarca resimler. Ama günlerim hala sıkıcı. Bir gece hayatı geleneğim de olmadığından sahilden hostele, hostelden sahile sakin, mütevazı bir üç gün geçiriyorum İbiza'da. Belki de tek olmanın verdiği bir handikap. Arkadaşlarla daha eğlenceli olacağı kesin.

Son günümde yaptığım klasik yürüyüşlerimden birinde bir ilginç anı daha ekliyorum anı defterime. Yürürken karşıdan genç bir kız gülerek geliyor. Ve yolun karşısına, yukarıya doğru bakıyor gülerek. Kız yanımdan geçtikten sonra, kızın baktığı yöne doğru bakıyorum ben de. Gördüğüm şey bir erkeğin hayatta en az görmek isteyeceği şey: Tamamen çıplak, telefonla konuşan bir erkek! Balkonda. Hayat işte. Her zaman görmek isteyeceği şeyler çıkartmıyor insanın karşısına.

Ertesi gün hostelimden ayrılıp İbiza Havalimanı'na doğru yol alıyorum. Sıradan bir tatil yaptığım ama bana çok ilginç (en azından bana göre) iki anı bahşeden bir yolculuğun daha sonuna geliyorum.
Sıradaki adresim, üçüncü kez Barcelona olacak. İbiza'dansa geriye bazı fotoğraf kareleri kalıyor.

Ne İbiza'ydı ama!


* Kaynak: http://galeri.haberturk.com/diger/galeri/426852-dunyanin-en-iyi-gece-kulubu-burasiymis

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …