Ana içeriğe atla

Son Kez

Granada'ya veda edip yeni güzergahlara yelken açmak üzere uyanıyorum bir cumartesi sabahı. Bu, Granada'da son uyanışım. Son kahvaltı, son soyunma, son giyinme, son diş fırçalama derken kapımı son kez kilitleyip Calle Azhuma Numara 5'e artık veda vakti geliyor.

Son kez yürüyorum Granada'nın dar sokaklarında ve son kez geçiyorum karşıdan karşıya. Son bekleyişim beni Otogar'a götürecek olan 33 numaralı otobüsü. Ve son kez biniyorum o otobüse. Son kez veriyorum şoföre 1 euro 30 centi ve son kez seyrediyorum şehrimi, otobüsün camının ardından.

Severek ayrılan iki sevgili gibiyiz. Ayrılığımız mecburiyetten, biten bir sevgiden değil.

Bugün her şey son kez yaşanıyor Granada'da...

Yarım saatlik otogar yolculuğu yarım dakikaymış gibi geliyor. Uçağım akşam 20.30'da. Malaga'dan Valencia'ya. Bunun için önce Granada'dan Malaga'ya gitmem gerekiyor. Öğlen saatlerinde veda edip Granada'ya, yol alıyorum Malaga'ya doğru. Daha önce bulunduğum bir güzergah. İki saati geçmeyecek bir yolculuk bekliyor beni.

Otobüse biniyor, son kez bakıyorum Granada'ya, başladığım yerden. Başlarken güzel görünüyordu da bitirirken hoşuma gitmiyor bu görüntü. Kim bilir bir daha buralara gelebilecek miyim düşünceleri işgal ederken beynimi, otobüs hareket ediyor.

Hoşçakal Granada!


                                                                     *        *        *

Az sonra "Malaga 120" tabelasını görüyorum. Granada'dan 120 kilometre daha uzaklaşacağım anlamına geliyor bu tabela. Ve bir buçuk saat süren bu yolculuğu Malaga Otogarı'nda noktalıyorum.

Üç hafta önce bulunduğum yerdeyim. Alberto Amca'yla tanıştığım yerde. Ama bu sefer kalmayacağım. Biraz nefeslenip, biraz da bir şeyler atıştırıp aynı yerden, otogardan kalkacak olan havalimanı otobüsüne binip gideceğim Valencia'ya doğru. Otogar kapısından çıkıp hemen dışarıdaki, Alberto Amca'yla tanıştığım durağa bakıp üç hafta öncesine gidiyorum. Ne de çabuk geçmiş...

Bir yirmi dakika da  havalimanına olan yolculuğum sürüyor ve nihayet Malaga Pablo Ruiz Picasso Havalimanı'na geliyorum. Kalkış için gerekli kontrolleri yaptırıp uçağın kalkacağı kapıya doğru yöneliyorum. Andalucia'daki, Endülüs'teki son dakikalarım artık. 

Ve Ryanair firmasının 20.25 Malaga-Valencia uçağı kalkışa hazır.

Ve ben, son kez Endülüs semalarını seyre dalıyorum. Son kez olmamasını ümit ederek...

                                                              

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …