6 Aralık 2013 Cuma

Son Kez

Granada'ya veda edip yeni güzergahlara yelken açmak üzere uyanıyorum bir cumartesi sabahı. Bu, Granada'da son uyanışım. Son kahvaltı, son soyunma, son giyinme, son diş fırçalama derken kapımı son kez kilitleyip Calle Azhuma Numara 5'e artık veda vakti geliyor.

Son kez yürüyorum Granada'nın dar sokaklarında ve son kez geçiyorum karşıdan karşıya. Son bekleyişim beni Otogar'a götürecek olan 33 numaralı otobüsü. Ve son kez biniyorum o otobüse. Son kez veriyorum şoföre 1 euro 30 centi ve son kez seyrediyorum şehrimi, otobüsün camının ardından.

Severek ayrılan iki sevgili gibiyiz. Ayrılığımız mecburiyetten, biten bir sevgiden değil.

Bugün her şey son kez yaşanıyor Granada'da...

Yarım saatlik otogar yolculuğu yarım dakikaymış gibi geliyor. Uçağım akşam 20.30'da. Malaga'dan Valencia'ya. Bunun için önce Granada'dan Malaga'ya gitmem gerekiyor. Öğlen saatlerinde veda edip Granada'ya, yol alıyorum Malaga'ya doğru. Daha önce bulunduğum bir güzergah. İki saati geçmeyecek bir yolculuk bekliyor beni.

Otobüse biniyor, son kez bakıyorum Granada'ya, başladığım yerden. Başlarken güzel görünüyordu da bitirirken hoşuma gitmiyor bu görüntü. Kim bilir bir daha buralara gelebilecek miyim düşünceleri işgal ederken beynimi, otobüs hareket ediyor.

Hoşçakal Granada!


                                                                     *        *        *

Az sonra "Malaga 120" tabelasını görüyorum. Granada'dan 120 kilometre daha uzaklaşacağım anlamına geliyor bu tabela. Ve bir buçuk saat süren bu yolculuğu Malaga Otogarı'nda noktalıyorum.

Üç hafta önce bulunduğum yerdeyim. Alberto Amca'yla tanıştığım yerde. Ama bu sefer kalmayacağım. Biraz nefeslenip, biraz da bir şeyler atıştırıp aynı yerden, otogardan kalkacak olan havalimanı otobüsüne binip gideceğim Valencia'ya doğru. Otogar kapısından çıkıp hemen dışarıdaki, Alberto Amca'yla tanıştığım durağa bakıp üç hafta öncesine gidiyorum. Ne de çabuk geçmiş...

Bir yirmi dakika da  havalimanına olan yolculuğum sürüyor ve nihayet Malaga Pablo Ruiz Picasso Havalimanı'na geliyorum. Kalkış için gerekli kontrolleri yaptırıp uçağın kalkacağı kapıya doğru yöneliyorum. Andalucia'daki, Endülüs'teki son dakikalarım artık. 

Ve Ryanair firmasının 20.25 Malaga-Valencia uçağı kalkışa hazır.

Ve ben, son kez Endülüs semalarını seyre dalıyorum. Son kez olmamasını ümit ederek...

                                                              

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun,...