Ana içeriğe atla

Üçüncü Durak: Cordoba

(Namazı bitiriyoruz.Kalan rekatları herkes kendi mezhebince, onlarca farklı şekilde kılıyor.

Neden tüm dünyada geçerli tek tip bir namaz kılma şekli yok diye düşünüyorum. Cevap bulamıyorum. Namazdan sonra imamla sohbet edenler, elini öpenler oluyor.

Ben de kalan rekatları kendimce kılıp Camii'den ayrılıyorum. Güzergâh yine aynı: Gran Via Caddesi'ne gidip 3 yahut 33 numaralı otobüslerden birini bekleyip otogara gitmek.

Otogara geliyor, biletimi alıyor ve yola koyuluyorum.

İstikamet Cordoba!  )    demiştik en son.Granada Otogarı yine beni bekler.

Çantamda bir iki yedek tişört, şarj aletleri ve kameram dışında bir de yıllardır Cordoba'ya dair biriktirdiğim hayallerim dışında bir şey yok.

Cordoba, Granada ile birlikte -nedendir bilmem- benim için hep özel bi yere sahip olmuştur. Granada'da olmasam büyük ihtimalle Cordoba'da olurdum. Nedenini bilmediğimi söyledim ancak yine Endülüs egemenliğinin hüküm sürdüğü toprakların başında geliyor olmasından olsa gerek.

Granada çevreyolunun hiçbir albenisi yok. Malaga'ya da gitseniz, Cordoba'ya, Sevilla'ya da gitseniz hiçbir amacı olmayan, sadece yoldan oluşan bir çevreyolu göreceksiniz. O nedenle yolculuğun en iyi şekilde geçmesi için -hele ki benim gibi boyunuz normalin biraz üzerindeyse- iki kişilik koltuğa tek başınıza hükmetmeniz gerekecektir.

Diğer yolculuklarım gibi, burada da bu amacımı gerçekleştirmiş olmanın tadını çıkarıyorum. Zira biletimi, otobüs hareket etmeden beş dakika önce makineden koltuğumu seçerek almıştım. Ve yine her zamanki gibi en arka sıralardan. Alışkanlık.

İki saat süren yolculuğumun ardından nihayet hayallerimi yıllar öncesinden süslemeye başlayan iki şehirden birine, Cordoba'ya geliyorum. Her zamanki gibi önceden hostel rezervasyonu yapmış olduğumu söylememe gerek yok. Otogarın hemen dışındaki otobüs durağında binmem gereken otobüsü bekliyorum. Otobüs geliyor, şoföre 1.30 verip geçiyorum yerime. İnmem gereken durağı iyi takip etmem lazım.

İniyorum. Hava inanılmaz sıcak. Kendimi birbiriyle kesişen işlek caddelerin ortasında buluyorum. Sanırım yanlış yerde indim. Biraz daha yürüdükten sonra burnuma tarih kokusu gelmeye başlıyor. Aslında doğru yerde inmiş olduğumu anlıyorum.

Yukarıdaki resim Alcazar de los Reyes Cristianos'a ait. Bir nevi kraliyet sarayı yani. Tesadüfen bulduğum bu yapının geçmişi yaklaşık bin yıl kadar. Keşke rastlantı eseri karşılaştığım her yapı bu kadar değerli olsa!

Alcazar'ın kapısından içeri bir bilinmeze doğru yürüyorum. Cordoba'ya gelip de görmeden gitmemem gereken bir yer var bildiğim. O da bir zamanların Kurtuba Camii, şimdinin Cordoba Katedrali olan eşsiz yapı. Hani şu İspanyol yazar Falcones'in güzide romanının Türkçe baskısının kapağında yer alan muhteşem eser!

Katedral dedim ama haksızlık etmeyeyim çünkü İspanya'nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan bu tarihi yapının resmi adı Mezquita-Catedral de Cordoba, yani Cordoba Camii-Katedrali. Yani İspanyollar Reconquista'dan (İspanya'nın Müslümanların elinden Hristiyanlar tarafından yeniden alınmasına verilen isim) sonra o kadar da acımasız olmamışlar gördüğüm kadarıyla. Belki de olmuşlardır, kim bilir...


Asıl hedef Cordoba Camii idi ancak acelem yoktu. Saray kapısından eski Cordoba'ya giriyor ve gezmeye başlıyorum. Zaten Camii'nin nerede olduğuyla alakalı da en ufak bir fikrim yok. Vaktim var. Tarihin derinliklerine doğru kısa bir yolculuğa çıkıyorum.

Bir saat kadar tarih kokusu eşliğinde gerçekleştirdiğim yürüyüşümün ilk ayağını kalacağım hosteli bulana kadar sürdürüyorum. Hostel hem şehir merkezinin içinde, hem de Camii'ye birkaç dakika yürüme mesafesinde. O yüzden bulmak çok zor olmuyor. Kalacağım odaya yerleşiyorum. Odada yine her zamanki gibi bir çekik gözlü var. Muhtemelen Japon'dur, ya da Güney Koreli. En çok onlarla karşılaşıyorum çünkü. Bir saat kadar yatağıma uzanıp dinlenmeye çekiliyorum. Derken dışarıdan gelen bir sesle henüz uyumadığım uykumdan uyanıyorum. Duyduğum ses ise ezan sesi!

Evet Endülüs, İslam uygarlığının bir zamanlar hüküm sürdüğü yerlerdi ve evet o uygarlığın en büyük Camii bu şehirdeydi ama ezan sesi duymayı beklemiyordum doğrusu. Nitekim Granada'da aktif olarak açık durumda bulunan Granada Camii'nde bile ezan sesinin dışarıya verilmediğini, içeriden okunduğunu belirtmiştim daha önce. Sesi duyar duymaz üstüme bir şeyler giyip dışarı çıkıyorum, sesin geldiği yeri bulabilmek için. Aklıma gelen ilk yer tabi Cordoba Camii oluyor ama oranın kapısına kadar varmama rağmen sesin kaynağını orada bulamıyorum. Ezan da bitiyor zaten.
Hayal kırıklığı!

Saat akşam 8.30 suları. Cordoba Camii'nin kapısındayım. Ezan sesini orada bulamadım ancak başka bir ses keşfettim: Ney sesi! Camiinin o devasa avlusunda -ya da içeride, emin değilim- tasavvuf müziğini andıran bir müzik sesi geliyor. Bu turistler için eşsiz bir müzik dinletisi. Çok da rağbet görüyor. Ama cüzdanım beni oraya girmekten alıkoyuyor!

Son yarım saat içinde duyduklarım yüzümde bir gülümseme oluşmasına vesile oluyor. Ve yürümeye devam ediyorum. Akşam gezmesi de denilebilir. Yüzlerce, binlerce insan benimle aynı şeyi yapıyor, yürüyor. Ve benimle aynı güzergahta yürüyen insanlar biraz sonra benim de karşılaşacağm müthiş manzarayla karşılaşıyor.Arka planda görülen yapı Cordoba Camii'nden başkası değil! Nehir, köprü ve camii; ya da katedral, adı her ne olursa olsun saygı duyulmayı hak eden harika bir eser. Ertesi gün bu Camii'nin içinde olacak olmanın heyecanıyla bulunduğum noktadan köprüyü tekrar geçip oraya doğru yeniden yürüyor ve bir süre kaldırımda oturan insanlara eşlik edip onlarla beraber oturuyor; etrafı, insanları seyredip saat gece yarısına doğru gelmeye yakın hostelime dönüyorum.

Ertesi günün hayaliyle...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …