Ana içeriğe atla

Endülüs'te İkinci Durak: Malaga

Gran Via caddesinde yine 33 numaralı otobüsü bekliyorum. Gelmeyince kendimi 3 numaraya atıyorum. Otobüs tenha yine, birkaç kişi var sadece. On dakika sonra otogardayım.

Önceden bilet almamıştım. Otogarda ALSA firmasının daha önce bahsettiğim bilet makinelerine güveniyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 16.00 otobüsüne en arkalardan 10 euroya biletimi alıyorum. Yanıma kimse oturmasın, rahat rahat ikili koltuğa hükmedebileyim diye. Kolay değil 1.90'lık bir adamın tekli koltukta rahat etmesi. Türkiye'deki kadar konforlu da değil otobüsler ayrıca.

Otobüs her ALSA otobüsü gibi kalkıştan yaklaşık on dakika kadar önce yanaşıyor perona. Tesettürlü bir bayan, kocası ve çocukları dikkatimi çekiyor. Üç dört yaşlarında bir kız çocuğu. Bakışlarımla ona ne kadar sevimli olduğunu anlatmaya çalışıyor, ilgimi belli ediyorum. Gözlerimle ve yüzümdeki diğer uzuvlarla şaklabanlık yapıyorum onu güldürmek için.

Gülüyor.

Otobüse binerken son kez bir göz kırpmayı da ihmal etmiyorum, bakıştığım her çocuğa yaptığım gibi. Bir daha görüşmemek üzere vedalaşıyoruz.

İki saat civarı sürmesi beklenen yolculuğumuz başlıyor.

Granada-Malaga yol güzergahı, bilen bilir, Gürün-Malatya yol güzergahı ile yarışacak derecede sıkıcıdır. (Bilmeyenler için söyleyeyim, Gürün-Malatya güzergahı, bir yolcunun gidebileceği en sıkıcı yoldur. Yol boyunca hiçbir şey görmediğiniz gibi, zamanın da size inat, adeta durduğu, işlemediği yaklaşık iki saatlik bir süreç.) Hayatta tecrübe ettiğiniz en sıkıcı şeyi düşünün.

Hah, işte ondan daha sıkıcı.

Böyle benzer sıkıcılıkta bir iki saatlik yolculuğun ardından nihayet Malaga şehir merkezine giriş yapar gibi oluyoruz. Binaların yoğunluğu söylüyor bunu. Şehrin içine girdiğimizi düşündükten yaklaşık yirmi dakika sonra Malaga Otogarı'na geliyoruz.

Heyecanlıyım. Mutluyum.

Elimde yine önceden rezervasyon yaptırdığım hostelin adresi ve oraya nasıl gideceğime dair ufak bilgilerin olduğu bir kağıt parçacığıyla otogarın hemen dışarısındaki şehir içi otobüs durağına geliyorum. Durakta otobüs hatları, gittikleri güzergahlar ve durak isimleri mevcut. Ancak elimdeki notta ineceğim durağın ismini, binmem gereken otobüs hattında bulamıyorum.

O an, yardımıma seksen yaşlarında, görüp görebileceğim en konuşkan, en yardımsever, en sempatik Malaga'lı yetişiyor. Durak ismini gösterip nasıl, hangi otobüsle gidebileceğimi soruyorum o an adının Alberto olduğunu hayal ettiğim amcaya. Küçükken izlediğim Kolombiya dizilerinden bir Peder Alberto karakterini hatırlatıyor bana. Evet, adını Alberto koyuyorum amcanın.

Alberto Amca soruma cevap veriyor. O da aynı otobüsü beklediğini, kendisiyle beraber aynı otobüse binmem gerektiğini söylüyor. Yanlış anlamayın, bunu İspanyolcasından değil, hal ve hareketlerinden anlıyorum. İspanya'da kaldığım süre zarfında İspanyol dilinden çok işaret dilini geliştirdim zira. Ağızlarından çok vücutlarıyla konuşuyorlar çünkü.

Alberto Amca'nın kısa özgeçmişini, hayatını, aşklarını, acılarını dinliyormuş gibi yapıp ondan da en azından susuyormuş gibi yapmasını bekliyorum.

Otobüs yetişiyor imdada.

Otobüs görünmeye başladığı andan itibaren yine ağzı, gözleri, kolları ve bacaklarıyla konuşmaya başlıyor Alberto Amca. Gelen otobüsün, bineceğimiz otobüs olduğunu anlatmaya çalışıyor besbelli.

Birlikte biniyoruz.

O, emekli akbilini basıp geçiyor; bense 1 euro 30 cent veriyorum şoföre. O, otobüsün ortalarında bir yer bulup oturuyor; ben arkaya doğru geçiyorum. Konuşacak başka kurbanlar bulduğunu görüp gülümsüyorum. İneceğim yere gelip bir süre sonra, düğmeye basıyorum.

Ve günün ikinci vedasını da Alberto Amca'ma yapıp, bir daha onunla da görüşmemek üzere otobüsten iniyorum.

Sonradan yanlış yerde indiğimi anlıyorum ancak önemli değil. Bir yanda deniz kokusuyla birleşen devasa Paseo Parkı, diğer yanda Gibralfaro Kalesi ve önümde palmiye ağaçlarının karşılıklı bakıştığı harika bir yürüyüş parkuru ile Malaga tüm güzelliğini önüme seriyor.

Yarım saatlik bir yürüyüşün ardından kalacağım yere geliyorum. Denize sıfır denecek kadar yakın olan hostelime geliyorum nihayet; The Melting Pot Hostel'e.

Kapıda beni bir sürpriz bekliyor. Benim de adımın yazılı olduğu bir hoşgeldiniz panosu.

Şaşırıyorum.Ve içeri girip kalacağım iki gecenin bedeli olan 18 euroyu ödeyip, sempatik bulduğum görevlinin bana hosteli tanıtmasını dinleyip deniz manzaralı odama geçiyorum.

Endülüs topraklarını fethimin ikinci ayağı olan Malaga, sabırsızlıkla beni beklerken ben her zaman yaptığım gibi yine biraz olsun dinlenmeyi tercih ediyorum.

Bir saat sonra görüşmeyi ümit ederek.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …