Ana içeriğe atla

Don Quijote'de Bir Hafta

"Geceyi bir kez daha çok fazla uzatmadan saat 11'e doğru eve döndüm. Bu sefer kimse yoktu. Geceyi dışarıda geçirmeyecek olan bir ben vardım anlaşılan. Ah bu ben!


Yarının istediğim gibi geçmesi için dua edip uyudum. Bu seferki pazartesi, sendroma dönüşmeyecekti. Emindim."

(diyerek bitirmiştim son yazımı. Yoğun geçen günlerimden dolayı uzun zamandır yazamıyordum. Kaldığımız yerden devam edelim...)


Granada'ya geliş amaçlarımdan bir tanesi de dört haftalık bir İspanyolca eğitimi almaktı. Ve o eğitimime başlayacağım için okula yeni başlayacak bir çocuk kadar heyecanlıydım.

Dersin sabah 9'da başlayacağı ancak benim saat 8.30'da kursta (4 kat aşağıda) olmam söylenmişti. Seviye belirleme testi için. Önceden planladığı gibi 8.27'de uyanıp üstümü giyip aşağı indim. Aslında sıfırdan başlamak istiyordum ama yine de bu test hoşuma gitti. Neler bilip neler bilmediğimi öğrenmiş oldum.

Hiçbir şeyden biraz daha fazla şey biliyordum.

İlk seviye olan A1 seviyesinde olduğuma karar verildi.

Saat hemen 9'da kursbaşı yapacağımızı düşünüyordum. Lakin ilk gün olması sebebiyle 2 saatlik bir oryantasyon programı yapıldı. Kursta görevli bir öğretmenin nezaretinde Granada şehir turu yaptık.

Grupta 15 yaşında Luis adlı bir İngiliz, 65 yaşında Hollandalı Jacques, 23 yaşında İsviçreli Daniel, adlarını hatırlamadığım genç Suudi bir çift, yine adını hatırlamadığım ve ev arkadaşım olan Bulgar kız ve birkaç kişi daha vardı. Anlayacağınız dünyanın her yanından, her yaş grubundan insanlar vardı.

Tam hayalimdeki gibi.

Rehberimiz, bir turist olarak nerelere gidip nerelere gitmememiz gerektiği, kimden, nasıl kazık yiyebileceğimizle alakalı bazı tavsiyeler verdi bize. Yine bununla beraber alışveriş merkezi, otobüs durağı, kitapçı, karakol, Flamenko bar, market vs. gibi ihtiyacımız olabileceğini düşündüğü bazı önemli yerleri de gösterip haklarında bazı bilgiler de vererek turumuzu noktaladı. Geri döndük.

Kursun bulunduğu binanın hemen arkasındaki puba gittik hep beraber. Herkese benden çay!  demese de hocamız, birer hoş geldin içeceği ısmarladı. Tercihim, diğer birçok kişininki gibi kola olmuştu. Yarım saat kadar sohbet ettikten sonra artık sınıflara çıkabilirdik.


Sınıfta benimle beraber 9 kişi vardı. Yukarıda saydığım gruptaki Arap çift, 15 yaşındaki İngiliz Luis, 65'lik delikanlı Jacques, İsviçreli Daniel ve şu an anımsayamadığım 2-3 kişi daha.

İki hocamız vardı. 9.00-10.45 derslerine Montserrat (Montse) isimli bayan, 11.15-13.00 derslerine ise görseniz bu adam kesin Malatyalı diyeceğiniz, ama konuşunca tam bir İspanyol olduğunu anlayacağınız, derslere parmak arası terlik ve şortla gelecek kadar rahat, irikıyım adam Santiago (Santi) giriyordu. Sabah oryantasyonda olduğumuz için Montse ile tanışamamıştık, Santi ile idare ettik ilk gün. Öyle bir adam ki Santi, konuştuğunda bu adam sadece gırtlaktan oluşuyor zannedersiniz. Ama görüntü olarak incelediğinizde 4 kişilik bir göbeği olduğunu da anlarsınız.

İspanyolca'ya sıfırdan başlayacaklar için biraz sıkıntılı olabilecek bir süreçti zira derste tek kelime İngilizce ya da herhangi bir dil konuşma ya da dinleme şansınız yok. Hocalar ilk andan itibaren İspanyolca konuşmaya başlıyorlar, ta ki vedalaşıncaya kadar. Hocalarla yahut personelle vedalaşırken bile tek gelime İngilizce duyma şansınız yok. Bu açıdan güzeldi aslında, kendinizi çok iyi ifade edemeseniz de kulak aşinalığınız oluşuyor bir müddet sonra, isteseniz de istemeseniz de. Ama yine de başlangıç düzeyinde İspanyolca'nın temel konularına hakim olmakta fayda var.

Daha önce bahsettiğim havalimanı faciasından ötürü takviye amaçlı getirdiğim İspanyolca gramer kitabım, dev sözlüğüm, hikaye kitaplarım vs. olmadığı için bir hayli zorlanacaktım. Özellikle sözlüğe büyük ihtiyaç oluyordu. Bu ihtiyacımı da kulakları çınlasın sekreter Lusia'dan aldığım 1987 basımı İspanyolca-İngilizce mini sözlükle gidermeye çalışacaktım. 2013 basımına verecek 20 eurom yoktu zira.

İlk günü verilen ufak çaptaki ödevleri yapıp verilen kitapları karıştırarak ve dinlenerek geçirdim. Akşam üzeri bir önceki akşamda yaptıklarımı yaptım. Granada gecelerinde boy gösterdim. Ne de olsa artık Granada gecelerinin aranan adamıydım. Arayanım soranım olmasa da...

İlk haftamı birbirinin hemen hemen kopyası şeklinde geçirdim. İlk dersi Montse ile geçirip yukarı çıkıp mısır gevreği ve sütten oluşan mini kahvaltımı yapıyor, geri aşağı inip Santi ile 105 dakika daha geçirip yukarı çıkıp makarnamı yiyor ve dinleniyordum.

Hayatımda hiç kimse yoktu. Bir ben, bir kitap, iki de yatak. Mutluluğun formülü değildi belki ama keyfim yerindeydi.

Bir haftayı böylece geçirmiş, cuma gününe erişmiştim. Gelmeden önce yaptığım araştırmalar bana Granada'da aktif olarak ibadete açık bir camii olduğunu söylüyordu. Bu camii Mezquita de Granada (Granada Camii) 'dan başkası değildi!

Perşembe akşamından planımı yaptım. Küçük el çantamı hazırlayıp Camii'ye gidecek, Cuma namazını kılacak ve ardından Granada'ya iki buçuk saat mesafedeki komşu şehir Malaga'ya gidecek ve böylelikle ilk haftasonu kaçamağımı yapmış olacaktım!
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …