Ana içeriğe atla

Aldatmak-Aldatılmak Üzerine


İnsan ilişkilerinde 3S diyebileceğimiz unsurlar oldukça önemlidir. Bunlar :

-Sevgi
-Saygı 
-Sadakat.

Birbirinden hoşlanan iki insan bir ilişkiye başladıklarında, aralarında bir problem yoksa ve de iyi anlaşıyorlarsa, buluştukları ortak bir(kaç) paydaları da varsa ilişkinin özneleri "kısa" bir süre sonunda birbirlerini sevmeye başlarlar.  Kısa dediysem, birkaç gün içerisinde değil tabi. İlişkiye göre değişmekle birlikte bu süre gözlemlerime göre 3 ila 12 ay arasında değişiklik gösterir. Çok da uzun bir süre sayılmaz, öyle değil mi?

Artık birbirini yavaş yavaş tanımaya başlayan bireyler, ilişkilerini "sevgi" safhasına taşımayı başarmışlardır. "Hoşlanma" evresini bir makalenin önsözü bellersek eğer, "Sevgi" evresi için de "giriş" bölümüdür diyebiliriz.

"Seni seviyorum." cümlesi artık ilişkinin olmazsa olmazı olmuştur. Birbirlerini sevmeye başlayan bireyler, birbirlerine karşı tattıkları bu yeni duyguyu paylaşmak isterler. Ve hiç sıkılmadan söylerler "Seni seviyorum." diye... Dünyada onlardan daha mutlusu da yoktur hani. E tabi dile kolay, hayatı boyunca "yaşanılacak en güzel duygu" diye nitelendirilen duyguyu yaşamaya başlamışlardır artık.

Bir ilişkinin bana göre en güzel evresidir bu dönem. "Öyle saf, öyle temiz..." Hiçbir art niyet düşünmeden, sadece sevmektir gayen. Gerisi boş gelir. Öyle hesapsız, öyle oyunsuz.

İnsan hem kendini keşfeder, hem de karşısındakini. Hayatına yeni birini almıştır artık. Yanında keşfedilmeyi bekleyen biri vardır. Ve o biri, ona en güzel duyguyu yaşatan/yaşatacak kişiden başkası değildir.  Birlikte geçirilen güzel vakitler; ilk el ele tutuşmalar, ilk sarılmalar, ilk öpmeler, ilk sevdiğini söyle(n)meler... En güzel "ilk"ler bu evrede yaşanır.

Ancak gelin görün ki sevgi karın doyurmaz...

Herkes, herkesi sevebilir; ancak herkese saygı duyulmaz. İlişkinin "sevgi" safhasına bir makalenin giriş bölümü demiştim, öyleyse "saygı" safhasına da gelişme bölümü demem icap eder.

Yani ilişkinin olgunlaştığı, kişilerin, ilişkilerini sevgililik boyutundan bir sonraki boyuta taşıdıkları dönemdir saygı dönemi. Sevdiğin yetmez gibi, bir de saygı duyarsın. Saygı görmek istersin.

İstersin de... Saygı ne demektir? Bir ilişkide niçin gereklidir?

"Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram."  diyor Türk Dil Kurumu bu güzide sözcük için.


Doğru, ancak bana göre gereksiz sözcüklerle bezeli zorlama bir tanım olmuş bu.

Saygı; değer verilene gösterilen özendir.

Yani sizin için bir değer arz eden kişilere gösterdiğiniz en üst düzeydeki ilgi, özen ve dikkat halidir. Onun sizin için önemli olduğunu hissettirmenizdir. Kimsenin ne hissettiğinin, ne düşündüğünün bir ehemmiyeti yoktur; siz saygı duyuyorsanız o insan sizin için en önemlidir. Nokta.

Peki ama saygı, ikili ilişkilerde neden önemlidir? Ve hatta neden bir ilişkinin olmazsa olmazıdır?

Saygı, "sen benim için değerlisin, önemlisin; seni incitecek bir şey yapmam" demektir. Saygı sahiplenmektir. Sahiplendiğini korumaktır, kollamaktır. Düşüncelerine -katılmasan da- önem vermektir. Dinlemektir, konuşmaktır. Özen göstermektir, dikkat etmektir. Yapacağın herhangi bir yanlışın "onu" etkileyeceğini bilerek davranmaktır. "Düşünmektir." Onu düşünmektir. Sizi düşünmektir. Bu aşamaya gelmişseniz zaten bütün bunları hak etmişsiniz demektir.

Ama gelin görün ki diğer her şey gibi saygı da geçici olabiliyor. İlgi azaldıkça önce sevgi, sonra da saygı azalıyor. Sadakat ise son aşama.

Makalemizin "sonuç" bölümü "sadakat" üzerine. İlişkinizde sadakat varsa mutlu, yoksa mutsuz bir sonuç olacak bu.

Aşkın ömrü 3 yıldır diye okumuştum bir kitapta. Genel bir durum mudur bu bilmem ama ben şahsen inanıyorum buna, zira çevremde birçok örneği var.

Bu sürenin sonlarına yaklaşıldığında çiftlerden biri, diğerinin bazı huylarından, özelliklerinden, daha önce gördüğü ama şimdi görmediğini düşündüğü vasıflarından, belki işsizliğinden, parasızlığından ve belki de çevresinde gördüğü "yeni adaylar"la bir kıyas yaptığında aslında sevgilisinin sandığı kadar da mükemmel biri olmadığını düşünmeye başlıyor. Ona karşı ilgisi gittikçe azalıyor, zamanla sevgisini, ve nihayet saygısını yitiriyor.

Son dönemde birçok kez karşılaştığım bir de bahane ekleniyor bu düşüncelere: "İleride mutlu olacağımızı düşünmüyorum."

Hal böyle olunca, ilişkinin ömrü de zaten azalmışken çevresinde gördüğü yeni bir "prens" yahut "prenses" adayı, kişinin düşüncelerini iyice allak bullak edebiliyor.

Ve sadakat dediğimiz şey, sevgi ve saygının yokluğunda nefes almakta güçlük çekiyor.

Zaten karmaşık bir psikolojide bulunan kişi, hele ki çevresinde "daha iyi" olduğunu düşündüğü birini bulmuşsa ve bu "daha iyi"  de kendisine karşı ilgi gösteriyorsa gönül ona kayabiliyor ve de mevcut sevgilisini görmezden gelip, oyalayıp yavaş yavaş, sessiz ve derinden yeni bir ilişkinin temellerini atabiliyor. Ve bulduğu ilk fırsatta da zaten kafasında bitirdiği ilişkisini resmiyette bitiriyor ve zaten kafasında başlattığı ilişkiyi de resmiyette başlatıyor.

Yeni bir heyecan, keşfedilmeyi bekleyen yeni bir insan, yeni bir aşk, yeni zevkler, yeni tatlar, yeni hayaller, yeni hayatlar... Kulağa ne hoş geliyor değil mi?

Ancak hayatında halen biri olduğu halde bunu yapıyorsa kişi, bunun adına "aldatmak" deniyor...

Üstelik aldatmak için artık günümüz modern ötesi dünyasında illa ki cinsel bir birliktelik kurmak da gerekmiyor. Facebook, Twitter gibi mecralarda yapılan gülücüklü konuşmalar, resim beğenmeler, şarkı göndermeler falan... Tabi bunlar işin şakası.

Ancak gerçekten de aldatmak için sevişmek gerekmiyor. Bir yalan söz de aldatmadır bana göre . Gizlenen her sır bir aldatmadır. Saklı kalması gerektiğine inanılan her şey bir aldatmadır. Sorulan bir soruya verilen her kaçamak cevap bir aldatmadır.

Ve aldatmak kötü bir şeydir. Geçici bir heyecanı varsa da kötü bir şey...

İyi insan aldatmaz. Nokta.

Çünkü bilir ki aldatan, sadece iki kişiyi aldatabilir. O'nu ve kendisini.

Ve bilir ki "... kim zerre miktarda şer işlerse onun cezasını görür."


İnanan insan bilir ki, kişi ettiğini bulur. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz.

İşte sadakat kavramı da bu kadar önemli. Ama sevgi ve saygı olmadan da hiçbir işe yaramadığı malumunuz artık.


Allah iyi insanları, iyi insanlarla karşılaştırsın. İyi Pazarlar! İyi Haftalar!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …