Ana içeriğe atla

"Kar Altındadır Sierra Nevada, Hasretim nazlıdır Granada"

İkinci kez geldiğim Madrid Barajas Havalimanı'ndan artık ayrılsam iyi olurdu. Zira yaklaşık otuz iki saattir uyumuyordum. Hayatta kalmak için en azından birkaç saat dinlenmeliydim. Bunun için de bir an önce oradan ayrılmalı ve önceden rezervasyon yaptırdığım hostelime gitmeliydim. Önceki gezimden kalma Madrid şehir metroları haritam cebimdeydi. Hangi metroya binip, nerede aktarma yapacağım, hangi durakta ineceğim gibi bilgiler haritada mevcuttu. Hosteli bulmak zor olmayacaktı.

Metroya bindim ve yanlış hatırlamıyorsam 40 dakika sonra Madrid'in meşhur Güneş Kapısı'nda, "Puerta del Sol"deydim. Madrid'in Taksim'i tam olarak burasıydı. İlk gidişimde Türkçe konuşarak para isteyen çingeneleri bu sefer orada görmemem beni rahatlattı. Günün ilk güzel gelişmesiydi. Diğer güzel bir gelişme ise Puerta del Sol'un bıraktığım gibi cıvıl cıvıl, neşeli görüntüsüydü.

Etrafta yüzlerce insan, çeşitli kılıklara girmiş sokak sanatçıları yine meydandaki yerlerini almışlardı. İnsanın içini yaşama sevinci ile dolduran güzel bir yer. Ama bu sefer durum farklıydı. Sabah yaşadığım olaylardan dolayı Madrid'e kızgındım ve onun hiçbir güzel özelliğini güzel bulmayacaktım. O gün Madrid'e sürekli trip attım. Trip atmaktan arta kalan zamanlarımda ise her daim elimde bulunan gayriakıllı telefonumdan da tweet attım. Benden haber bekleyen sevenlerim vardı zira.

Kalacağım hostel Puerta del Sol'a çok yakın bir konumda bulunuyordu aslında. Ancak o gün ben, ben değildim. Sinirliydim, kızgındım, kırgındım, çaresizdim ve açtım. Bilirsiniz işte, açken ben, ben değildim.

O gün İbrahim Tatlıses'in "Bulamadım" şarkısını dinlemeyi çok istedim. Onun o şarkıyı yaparken nasıl bir psikolojide olduğunu anladım, saygı duydum. Zira hostelimi bulamıyordum. Sırtımda kocaman bir çanta, elimde birkaç boy küçük bir başkası, kafamda deli sorular...

Yarım saat civarı süren arayışlarım neticesinde nihayet hostele ulaştım, ödemeyi yaptım, ne hostel sahibiyle, ne oda arkadaşlarımla tek kelime ettim. O gün antipati kavramının sözlükteki anlamıydım. Laptop kullanamayacaktım. Cep telefonumda yurt dışı aramaya gücü yetecek kontörüm yoktu. Dış dünyayla bağlantım telefonumdan attığım tweetlerden ibaretti.

Bir Endülüs atasözü der ki "Uyursan açlığını hissetmezsin" . Öyle yaptım ben de. Yemek yemektense duş alıp uyumayı tercih ettim. Böylelikle mümkün olduğunca geç yemek yiyecek ve daha az para harcayacaktım. Ben yok muydum ben...

Bir iki saatlik dinlenme faslından sonra Madrid'e olan kızgınlığım geçmişti. Barıştık. O benim karnımı doyuracak, stres atmamı sağlayacaktı; ben de karşılığında birkaç euro bırakacaktım. Kârlı bir anlaşmaydı. Yurtdışı yiyecek sponsorum olan Mc Donald's'ın Puerta del Sol şubesinden, beni doyurabilecek en ucuz yiyeceklerden, yani 1 euroluk tavukburgerlerden iki tane yedim. Yetti.

Artık akşam olmuştu. Bir süre daha Madrid gecelerinde boy gösterdikten sonra artık hostelime dönmeli ve ertesi gün beni Granada'ma kavuşturacak olan yolculuğun hayalini kurmaya başlamalıydım.

Dile kolay, yıllardır hayallerimi süsleyen, gitmeyi en çok istediğim yer olan Granada'ya gidecektim. Zafere giden yoldu bu. Hayallerime kavuşturacak bir yoldu. Şiir bile yazacaktım onun için:

"Kar altındadır Sierra Nevada,
 Hasretim nazlıdır Granada"

diyecektim Ahmed Arif'in Ankara'sına inat.


Ve uyuyacaktım.

Ertesi gün Granada'da olmak üzere uyuyacaktım...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …