Ana içeriğe atla

Kotor 3

Yoğun ve yorucu geçen günün ardından uykumuzu alıp, sabah erken saatlerinde kalkıp yine yeni tanıştığımız dostumuz Nutella'mızla birlikte uzun soluklu bir kahvaltı yapıp, keşfolunmak için bizi bekleyen, gezimizin sürpriz durağı Kotor şehrine doğru ilk adımlarımızı attık. Mükemmel bir mimarisi vardı buranın. Daha önce Avrupa ülkelerine yapmış olduğum birçok gezide Türkiye'ye kıyasla fevkalade mimari örnekleri görüp, her biriyle aşk yaşamıştım lakin burası bambaşkaydı. Anlatarak anlaşılmazdı, görülmeliydi!Şehrin mimari yapısını, doğal güzelliklerini şimdilik bir kenara bırakıp Kotor Kalesi'ne doğru yol almalıydık, zira Prizren Kalesi'nden çok daha çetin bir yol, daha uzun dakikalar bizleri bekliyordu. Nitekim öyle de olacaktı. Attığımız her adımda, deniz seviyesinden yukarı her çıkışımızda daha güzel bir manzara bizi selamlıyor, "beni de çek" deyip objektiflerimize girmek isteyen onlarcası sıraya giriyor, hafıza kartlarımızdaki yerlerini alıyorlardı.Bir saat kadar süren bir yolculuktu bu. Tepeden bu şehir bir başka görülüyordu hani! Yukarıda bahsettiğim eşsiz mimariye sahip bu küçük ama bir o kadar etkileyici "Old Town" kendini her geçen dakika bize biraz daha hayran bıraktırıyordu. Çıktığımız yapı bir kaleden fazlasıydı; sanki bir yaşam alanı, bir yerleşim yeriydi. Onlarca zikzaklı yoldan, basamaklardan geçip yeni yerleşim yerleriyle karşılaşıyor, yeni barınaklar görüyor, yeni manzaralar keşfediyorduk.


Yaklaşık bir saat süren bu keyif ile tatlı yorgunluğun harmanlanmasından oluşan tırmanışımızı tamamlayıp zirveye ulaşmanın haklı gururunu yaşadık. Birkaç dakikalık dinlenme molası hakkımızdı artık. O molayı da boş geçmedik tabi, yurtdışına çıkan her turist gibi zamanımızın büyük çoğunluğunu resimler çekerek geçirmek farzdı malum. Biz de öyle yaptık. Onlarca sanatsal fotoğraf çekerek turistik gezimizi sanatsal gezilere çevirmesini bildik. Neyse, beni tanıyan tanır, övünmeyi sevmem-övülmekten haz etmem; bu bahsi kısa kesiyorum.Geri dönüş yolunda etrafın ıssız-insansızlığından faydalanıp kısa bir film çektik. Karadağ'lı milliyetçiler tarafından kaçırılıp işkence ile öldürülen 3 Türk gencinin hikayesini anlattığımız bu kısa filmin yönetmen koltuğunda ben oturdum. Gezimizin belki de en keyifli, en eğlenceli anlarıydı. Uzun zamandan beri hiç bu kadar gülmemiştim.Fotoğraflarla başlayıp, kısa filmle noktaladığımız Kotor Kalesi ziyaretimizin ardından artık "Old Town"a inebilir, sahilde bir bankta oturup keyif yapabilirdik. Nitekim öyle de yaptık. Kotor'daki son saatlerimizi de bu şekilde eğlenerek, resmederek geçirip eşyalarımızı toplamak üzere hostelimize geri döndük. Geri döndük ve oldukça sıcak, samimi bir ortamla karşılaştık, karşılandık. Hostel sahibi Boşnak Gordana, onun arkadaşı Hırvat Dean, hostelde kalan Amerikalı çevirmen Jim. Hepsi holdeydi ve çantamızı alıp çıkmak niyetindeyken onların hoş sohbeti bize neredeyse otobüsü kaçırtacaktı.

Bosna Hersek'te satılan Türk mallarından, Muhteşem Yüzyıl'a, Hırvatistan'ın AB üyeliğinden, Türkiye'deki askerlik sistemine kadar birçok konuda sohbet ettik, espriler yaptık. Uzun zamandır İngilizce espri yapıp kimseyi güldürmemiştim. Yaptığım esprilere verdikleri bol gülmeli tepkiler beni onurlandırdı ister istemez. O zamana kadar tanıştığımız en hoş sohbet insanlardı. Bir saate yakın sohbet ettik ve vaktin nasıl geçtiğinin farkına varmadık. Neyse ki otogar yürüme mesafesindeydi ve kolayca otogara ulaşabilecek ve otobüsümüzü hareket etmeden yakalayabilecektik.Gordana'nın hazırladığı Türk kahvelerimizi içip, tadını damağımızda hissedip; anılarını dimağımızda saklamak üzere yola koyulduk. Artık yeni durağımıza doğru yol alabilirdik. Hostelden ayrıldık. Yeni durağımız Hırvatista'ın turistik şehri Dubrovnik'ti!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …