Ana içeriğe atla

Üsküp 2

Sabah 09:00 civarı uyanıp kahvaltıya indik. Reçel, çikolata, peynir, yağ, çay, kahve vs. gibi klasik bir kahvaltı menüsünün mümkün olduğunca tadını çıkarıp artık yeni güne hazırdık. Hostelden çıkış yapmak durumundaydık, zira gece orada kalmayacaktık. Çantalarımızı akşam giderken geri almak üzere emaneten bırakıp yola koyulduk. Öğrenmiştik artık; nereye, nasıl gideceğimizi biliyorduk. Nitekim birkaç dakika sonra geceyi de geçirdiğimiz Taş Köprü civarına geldik. Aynı resimleri belki onlarca kez çekmişizdir. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi bir şehri, eğer imkanınız varsa hem gece, hem gündüz görün, tadını çıkarın. Zira gerek önemli binaların, köprü ve kalelerin ışıklandırılmış hallerini görmenin keyfi başka.Köprüden geçip Eski Üsküp olarak bilinen ve Türk nüfusun yoğunluklu olarak yaşadığı bölgeye gelip ilk olarak "Kale" ziyareti yaparak kuşbakışı bir Üsküp manzarasının keyfini çıkarmak istedik. Yolda karşılaştığımız birine İngilizce olarak Kale'ye çıkıp çıkamayacağımız sormak istedik lakin adam bizi anlamayıp Türkçe cevap verince grupta gülüşmeler başladı ve adının Hakim Ali olduğunu öğrendiğimiz bu ağabeyimizle ayaküstü biraz sohbet ettik. Çarşının %90'ının Türk olduğunu, istediğimiz her yerden yemek yiyebileceğimizi söyledi. Kendisine teşekkür edip Kale'ye doğru yöneldik ancak Kale'nin ziyaretçilere kapalı olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğrayıp geri döndük.

Kale'nin yakınlarında yine seyirlik bir alan vardı manzara seyredebileceğiniz. Oradan bakınca sayamadığımız onlarca minare gördük. Bir yanda kiliseleri, bir yanda camileri barındıran şehrin kozmopolit yanı etkileyiciydi.

Hemen yakınımızda bulunan 1492 yapımlı Mustafa Paşa Camii'ne geçip öğle namazını beklemeye başladık. Camiinin içindeyken Aytaç'ın telefonu çaldı. Yunus Emre Vakfı'ndan aradığını söyleyen kişi yaşlı Makedon bir çiftin gelip kendilerine bir çanta verdiklerini ve çantanın bize ait olduğunu söyledi. Evet çanta, içinde pasaportlarımızın ve benim bir cep telefonumun bulunduğu el çantamdı. Resim çektirirken Aytaç'a vermiştim ve O da oraya bırakmıştı. Neyse adreslerini öğrendik ve namazdan sonra gitmek üzere karar kıldık.Yurttaşlarımızla beraber saf tutup namazımızı kıldıktan sonra diğer iki arkadaşımızı daha sonra onların yanına gelmek üzere sözleşip bıraktıktan sonra Aytaç ile beraber Yunus Emre Vakfı'nın yolunu tuttuk. Orada bulunan Türk'lerin kurmuş olduğu bir vakıf olduğunu düşünmüştüm, ancak gidince anladık ki devlet destekli, 38 ülkede temsilciliği bulunan, Türk kültürünü tanıtmayı amaçlayan ciddi bir kuruluşmuş. Üsküp şubesinin başında bulunan sayın Tayfun Kalkan sağolsun bizleri makamında ağırladı, kuruluş hakkında bilgi verdi, keyifli bir sohbet de onunla yaptık. İnanın, bu coğrafyaya gelip bu güzel insanlarla tanışmak, sohbet etmek tadına doyum olmayacak bir deneyim. Bunun için bile olsa buralara gelinir.Çantamızı alıp diğer arkadaşların yanına hızlı adımlarla gittik, zira fazla vaktimiz yoktu, gezmemiz gereken yerler vardı ve yemek yemeliydik. Tam bir Anadolu çarşısını andıran Üsküp Çarşısı'nda yarım saatlik bir yürüyüş yapıp Osmanlı havası teneffüs ettikten sonra yemek yemek üzere 5 yıl önce Antep'ten buraya geldiğini söyleyen, yani oranın yerlisi olmayan Mustafa Abi ile tanıştık. Kader onu türlü sebeplerle Üsküp'e sürüklemiş ve daha önce bu işle bir alakası olmamasına rağmen -sanırım Antepli olmanın verdiği cesaretle- kebap işine girmiş. Kebapları çok beğenmesek de karnımızı doyurmuştuk işte, önemli olan oydu.

Hostele dönüp çantalarımızı alıp otogara gitme vakti gelmişti artık. Ama yediğimiz yemeğin üstüne ben bir de kazık yemesem olmazdı. O yüzden 6 tane kartpostala 5 euro isteyen büfe sahibinin daha sonra kulaklarını çınlatsam da, o an hiçbir güç benim o alışverişi yapmama -nedendir bilinmez- engel olamadı. Kazığımı yediğime göre artık dönebilirdik.

Çantalar alındı, otogara gelindi ve biletler edinildi. Zannediyorum 9 euro gibi bir şey verdik Prizren biletleri için. Balkanlar'daki bir diğer önemli Türk yoğunluklu şehir olan ve aynı zamanda Kosova'nın da 2. büyük şehri Prizren'e gitmek üzere hazırdık.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …