Ana içeriğe atla

Üsküp 1

Gezinin ilk ayağını Priştine'de geçirmiş ve artık Üsküp'e doğru yol alma zamanımız gelmişti. Daha önceden edindiğimiz bilgilere göre saat 17.00'de Priştine'den Üsküp'e gidecek bir otobüs  vardı ve yolculuk aşağı yukarı 3 saat sürecekti. İbrahim Amca bizi otogara bıraktı ve bilet almak üzere otogara girdik. Merak edenler için söyleyeyim, Priştine-Üsküp otobüsleri 5.5 Euro civarında.
Ha bu arada otogar dediysem de Türkiye'deki otogarlar aklınıza gelmesin sakın, son derece küçük alanlara kurulmuş ve yine son derece eski, bakımsız otobüslerden oluşan bir otobüs durağı hayal edin, işte aşağıdaki gibi.

                          (Priştine Otogar ve Priştine-Üsküp hattı otobüsü)

İlk sınırdan geçme heyecanını da bu güzergahta yaşadık haliyle. Önce Kosova'dan çıkışta Kosova polisi otobüse girdi ve pasaportları toplayıp birkaç dakika sonra gelip pasaportları dağıttı ve gitti. Bir iki dakika sonra da aynı prosedür Makedonya'ya girişte yaşandı. Ülkeler arası geçişlerde çıktığınız ve gireceğiniz her iki ülkeden de pasaport kontrolüne tabi tutuluyorsunuz. Sorunsuz geçen rutinlerin ardından yolculuğumuz tamamlandı ve Üsküp'e vardık. Şehre girdiğimizde daha modern, daha Avrupai bir şehre geldiğinizi hemen fark ediyorsunuz. Fark ettiğiniz bir diğer şey ise T.C. Halk Bankası reklamlarının şehrin en önemli, en işlek caddelerinde ve binalarında boy gösterdiği oluyor. Gözlemlediğim odur ki Halk Bankası Makedonya'daki en önemli birkaç bankadan biri.

Otobüsten inip otogar çıkışına yönelir yönelmez etrafımızı Türkçe konuşan -belki de Türk- taksiciler sardı. Türk olduğumuzu nereden anladılar ki diye düşünedururken, gideceğimiz hostelin otogara yürüme mesafesinde olduğunu bildiğimizden dolayı onlarla diyaloğumuz adres sorma boyutundan öteye geçmedi. Aldığımız tarifler doğrultusunda çok kısa süre içinde kalacağımız, önceden rezervasyon yaptırdığımız Shanti Hostel'e ulaştık. Orada bizi karşılayan güzel Makedon kızları, kalacağımız yerin orası olmadığını, Shanti Hostel 2'den rezervasyon yaptırdığımızı söyledi ve bizi oraya götürmesi için bir arkadaşından rica etti. İki dakika sonra nihayet kalacağımız hosteldeydik.

İsminin Drago olduğunu hatırladığım genç hostel görevlisinin güleryüzlü karşılaması ve hostelin temizliği, rahatlığı, duşakabindeki su masajları vs. derken doğru bir seçim yaptığımız anladık. Üstelik hostel hem otogara, hem şehir merkezine, hem de Eski Üsküp denen, Türk nüfusunun yoğunluklu yaşadığı bölgeye yürüme mesafesindeydi ve geceliği sadece 20 lira civarındaydı; kahvaltı da dahildi.

Günün yorgunluğunu yataklarımıza uzanarak geçirdikten kısa bir süre sonra Üsküp'ü gece gözüyle keşfetmek üzere çıktık. 10 dakika yürüdükten sonra kendimizi şarkılarımıza konu olan "Vardar Ovası"nın bu güzel şehrinin eski ve yeni bölümlerini birleştiren köprüde bulduk. Tarihle moderni, eskiyle yeniyi, Makedonya ile Osmanlı'yı birleştiren bu bölgede bir saat kadar vakit geçirip fotoğraf çektirdikten sonra yemek yiyecek bir yer aramaya koyulduk. Üzerimizde Makedon parası bulunmadığından dolayı kartlarımızla yemek yiyebileceğimiz bir McDonald's bulduk ve günü kurtardık.

Yemekten sonra eski Üsküp'e gidip Türk kafelerinden birine gidip Demet Akalın'ın Türkan şarkısı eşliğinde nargile keyfi yaptık. Bu kadarını da beklemiyordum doğrusu. Yüzyıllardır Üsküp'te yaşayan, Üsküp'ün yerlisi olan Türk yurttaşlarımızın asimile olmadan günümüze kadar Türklüklerini, kültürlerini korumaları bizleri hem şaşırttı hem sevindirdi.


Üsküp'te ilk ve son gecemizi artık noktalayabilir ve kendimizi ertesi güne hazırlayabilirdik...Tavsiyewww.hostelbookers.com üzerinden hostel rezervasyonu yaptırın.
               Shanti Hostel'de konaklayın.
               Yukarıda resmi bulunan Taş Köprü ve bulunduğu muhiti hem gece hem gündüz ziyaret edin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …