Ana içeriğe atla

Saraybosna 1

Yağışlı geçen bir Mostar sabahının ardından artık Bosna Hersek'in başkenti, adına şiirler, şarkılar yazılan Saraybosna'ya gitme vakti gelmişti. Yaklaşık 3 saat sürmesi beklenen yolculuğumuzu yapmak için yaptığımız yarım saatlik otogar yolculuğunun ardından, otobüsün kalkmasına 3 dakika kala otogara varmayı başardık. Yanlış hatırlamıyorsam bilete 10-12 euro civarı bir ücret ödedik, bagaj için de 50 cent ödedik. Zira bazı ülkelerde, şehirlerde bagaj için ekstradan cüzi bir ücret alabiliyorlar.

O zamana kadarki en kalabalık otobüstü hiç şüphe yok ki. Otobüsün tamamına yakını doluydu ve ikili iki grup halinde ayrı oturduk arkadaşlarla. Ben hep ayrıydım gerçi. Malum yol arkadaşlarım hep uyudukları için. Benim partnerim Aytaç'tı, yani grubun en sık ve en çok uyuyanı. Ama bu sefer kararlıydım, onu uyutmayacak, farklı sohbet konuları açıp onu ayakta tutacaktım. Bu amacı bir noktaya kadar gerçekleştirebildim.

Otobüs, Tecde dolmuşu gibi çalışıyordu. Her kırk metrede bir duruyor, yolcu indiriyor ve bindiriyordu. Sürekli yeni insanlar, yeni yüzler görmek yolculuğuma biraz olsun renk katıyordu. Beklendiği gibi 3 saate yakın süren yolculuğun ardından artık başkente gelmiştik.

"Dağ gibi sırtında hayatın yükü,
  Barıştan, sevgiden, dostluktan yoksun
  Siren seslerinde bir garip çığlık
  Saraybosna..."

demiş şair Saraybosna için. Ancak orada kaldığım kısa süre içerisinde Mostar'dan daha dik, daha sağlam durduğunu gözlemledim. Acılar çabuk unutulmuş, ya da bir yerlere gömülmüş, hayata dönmüşler. Doğrusu da bu değil mi zaten? İnsanlar gibi, toplumlar da acılarla yaşamamalı, bir yerlerde saklamalı, unutmamalı ama her an onunla yaşamaktansa geçip giden hayatı kaçırmamalı. Her neyse, konumuza dönelim: Saraybosna!

Gezimizin en az vakit ayıracağımız durağıydı Saraybosna. Bunu yapmaya mecburduk zira ancak bu şekilde planımızı uygulayabilecektik. Otobüs seferleri sınırlıydı zira. Burada tüm gezi boyunca belki de en güzel zamanlarımı geçirdiğimi söyleyebilirim. Şanslıydık. Kuzenim, Murat Abi, burada yaşıyordu ve bizi karşılamaya gelecekti. Kendisiyle daha önce yalnızca bir kez görüşebilme fırsatım olduğu için bizi nasıl karşılayacağı, neler yapacağımız bir soru işaretiydi. Ama bu kadar mükemmel ağırlayacağını tahmin dahi edememiştim. Dört kişiyi birden ağırlamak her yiğidin harcı değildi zira.

Eğer gittiğiniz yerde, oranın bir yerlisini tanıyorsanız, yahut orada yaşayan birine denk geldiyseniz bu büyük bir fırsattır. Zamanınızı ve paranızı en ekonomik şekilde harcamanıza büyük katkısı olur. Gereksiz zaman kaybetmez, gereksiz para harcamaz; doğru yerlerde gezer, doğru yerlerde karnınızı doyurursunuz. Murat Abi de 2005 yılında bu coğrafyaya adım atmış ve bir daha geri dönmemiş. Geri dönmemiş dediysem her iki ayda bir İstanbul'a, ailesinin yanına gidiyor ama Saraybosna'da yaşıyor. Oranın tanınmış esnaflarından birisi olduğunu onunla geçirdiğimiz birkaç saatte kolayca anladık. "Bakkal" adında bir bakkal ve "Zeyno" adında bir bayan tesettür giyim mağazası işletiyor, gıda toptancılığı yapıyor.

Murat Abi bizi otogardan aldı arabasıyla ve bize göre lüks bir motele götürdü. Odamız ayarlanmış, parası ödenmişti bile. Söz hakkı bırakmadı bize. Odamıza yerleştikten sonra Boşnak böreği yemek üzere bizi şahane bir börekçiye götürdü. Orada et ucuz olduğundan, oldukça bol malzemeli böreklerimizi ve ayranımsı, ama çok daha katısı olan içeceğimizi büyük bir şevkle ve açlık hissiyle yedik. Her şey şahaneydi!

Ama bununla bitmedi. Sıradaki durağımız Osmanlı döneminden kalma bir Han'dı. 1551 yılında, yani "Muhteşem Süleyman" döneminde yaptırılan bu han, Saraybosna'nın en popüler mekanlarından. İçerisinde birkaç tane kahve dükkanı barındıran mekan oldukça şirin ve huzurlu. Türk kahvesinden devşirilmiş Boşnak kahvelerimizi sipariş verdikten sonra artık geriye onların, sohbetin ve ortamın tadını çıkarmak kaldı haliyle. Kahvelerin sunumu da, lezzeti de oldukça iyiydi.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …