Ana içeriğe atla

Priştine 3

Oktay Abi'nin tavsiyesi ve verdiği yol tarifi üzerine Grill Sarajeva adlı restorana gittik. Köfteci Ömer Abi'ye Oktay Abi'nin selamını getirip masalara geçtik ve açlıktan isyan bayrağını çeken midelerimizi tatmin için menülere bakındık. İçinde kaymak olan, köfte benzeri enfes yemeklerimizi huşu içinde yiyip enerji depolayarak bedenlerimizi müstakbel yorgunluklara hazırladık.Artık Fatih Camii'ne gidebilirdik. Osmanlı döneminden kalma, adından da anlaşılacağı üzere Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 1460 yılında yaptırılan camiide öğle namazımızı kılmak için sabırsızlanıyorduk. Bu duygu gerçekten farklı bir duyguydu: Belki de Büyük Sultan'ın secde ettiği bir camiide yaklaşık 550 sene sonra namaz kılmak. Eşi benzeri olmayan bir duygu.

                                                                  (Fatih Camii)

Manevi tatmini de yaşadıktan sonra çantalarımızı bıraktığımız lokantaya geri döndük. Daha önce Ömer Abi'nin bize tavsiye ettiği üzere, Priştine'nin biraz dışında bulunan Sultan I.Murad Hüdavendigar Türbesi'ne gitmek için taksi çağırdık. 20 dakika boyunca Arnavut taksici İbrahim Amca'nın taksisinde Osmanlı, Arnavutlar ve İslam üzerine yaptığımız sohbet eşliğinde Türbe'ye geldik. Çok vaktimiz yoktu, en fazla 15 dakika kalabilecektik zira otobüsü kaçırmamalıydık.

(Türbede dua ederken)


(Türbe alanı) 
                                                          
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından  restore edilen bu tarihi yerde, bundan 600 küsür sene önce 1.Kosova Savaşı'nın yapılmış olduğunu ve Sultan Murad'ın savaş alanını gezerken Sırp milliyetçisi Milos Obilic tarafından öldürüldüğünü bilmek insanı garip bir duyguya sevk ediyor. Yüzyıllardır oranın türbedarlığını yapan ve "Türbedar" soyadı verilen ailenin şimdiki ferdi, mevcut türbedarı olan Saniye Teyze ile yaptığımız sohbet ise günün en özel anlarıydı. Özbekistan'ın Buhara şehrinden yüzyıllar önce göçen bir aile olduklarını söyleyen ve içini dökmek için sanki bizi bekliyormuş gibi görünen Saniye Teyze'nin değişik, zor anlaşılan Türkçesinden dökülen son sözler ise bir hayli manidardı: "Padişah, "bir"dir."

(Saniye Teyze ve Ben)


Taksici İbrahim Amca kapıda bizi bekliyordu, iki de küçük çocuk. Onların el sallamaları eşliğinde Türbe'deb ayrıldık ve bizi Makedonya'nın başkenti Üsküp'e, bir başka Osmanlı şehrine, bağlayacak olan otobüse binmek üzere yola koyulduk...


Tavsiye:  Grill Sarajeva'da yemek yiyin.
                Fatih Camii'ni ziyaret edin.
                Sultan Murad Türbesi'ni ziyaret edin.
                Bir gün, Priştine'yi gezmek için yeterli olacaktır, zamanınız kısıtlı ise fazla kalmayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …