Ana içeriğe atla

Priştine 2

Ufak çaptaki bu hayal kırıklığı ve moral bozukluğunun şokunu atlattıktan sonra dışarı çıktık. Priştine Havalimanı'ndan şehir merkezine sizi götürecek ne yazık ki tek bir seçenek var: Taksi. Dışarıda sizi bekleyen onlarca taksi şoförü göreceksiniz zaten, Kosova'da Türkçe bilen çok kişi var ama biz onlardan birine taksi şoförleri arasında rastlamadık. Kim bilir belki de pazarlık yapmamamız için Türkçe bilmiyormuş gibi yapmış da olabilirler. Her neyse, niyedir bilinmez çok pazarlık yapmadan ve başka taksicilere sormadan 4 kişi 20 euroya (Kosova'nın para birimi eurodur.) şehir merkezine gitmek üzere anlaştık bir tanesiyle.

Yaklaşık 25 dakika süren bu sıkıcı yolculuğun ardından şoförün bize şehir merkezi olduğunu söylediği bir cadde üzerinde indik, sırtımızda çantalarla yola koyulduk. Priştine'de geçirecek yaklaşık 5 saatimiz vardı ve bunu mümkün olduğunca iyi değerlendirmeliydik. 5 saat dedim zira yaptığım plana göre ilk günümüzün ilk kısmını Priştine'de geçirmek kafi olacak ve 17.00 otobüsüyle de Üsküp'e doğru yola koyulacaktık ayağımızın tozuyla.

Hayal kırıklarıyla başlayan yolculuğumuz aynı paralelde devam etti, zira Priştine sıradan bir Anadolu şehrinden farksızdı. Rotamızın en silik şehirlerinden biri olması muhtemeldi zaten ama bu kadar da beklemiyorduk doğrusu, şehir bu olamazdı, bir şeyler daha olmalıydı! Bir yol ayrımında şehir merkezi diye ben sağa doğru gitmekten yana fikir sundum ve kabul gördü ancak şehirden tam ters istikamete doğru uzaklaştığımızı yaklaşık yarım saat sonra anlayacaktık.

Geldiğimiz yolu geri dönerken rastladığımız küçük bir meyve-sebze halinde hem adres sormak hem de meyve almak üzere durduk.  Adının İbrahim olduğunu sandığım sevimli manav birkaç kelimeden oluşan Türkçe haznesi ile bize yardımcı olmaya çalıştı. Aradığımız yer Fatih Sultan Mehmed Camii idi. Manavdan aldığımız muz ve elmaların poşetleriyle birlikte yeni istikametimize doğru yola koyulduk. Yoldan geçenlerin meraklı bakışlarına aldırmadan sırtımızda çantalar, elimizde elmalarla yürümeye devam ettik.Şehir merkezine yaklaştığımızda gözüme bir saatçi tabelası ilişti. Saatçi Faruk (soyadını hatırlayamıyorum) Amca'nın yanına gidip selamlaşıp, iki satır kelam edip Fatih Camii'ni bir de ona sorduk. Ancak bir de akşam Üsküp'te konaklayacağımız hostelin adresinin çıktısını almak için internet kafeye ihtiyacımız vardı, önceliğimiz buydu. Bize yardımcı olmak maksadıyla dükkanını Arnavut dostuna bırakıp ağır ve bir o kadar asil adımlarıyla bizi peşine takıp internet kafe aramaya koyuldu. Yolda gördüğü hemen herkese selam vermesi O'nun "oraların çocuğu" olduğunu gösterdi bize. Yolda karşılaştığı Arnavut bir arkadaşından yardım istedi, O da bizimle beraber geldi ve internet kafe arayan 6 kişi olarak yola koyulduk. Grubun 6. elemanı olan Arnavut amca gezi boyunca gördüğümüz belki en ilginç tipti. Türkiye ile bir bağlantısı olmayan bu adam yarım yamalak bir Türkçeyi, ilginçtir, Laz ve Ege ağzını birleştirerek konuşuyordu. Galatasaray'dan bahsettik, Schalke'yi 3-2 yenmesinden. Öyle ya, çeyrek finaldeydik.

Nihayet Faruk Amca ve Arnavut'tan ayrıldıktan sonra bir "Copy Center" tabelası gözümüze ilişti ve oraya gittik. Orada karşılaştığımız kişi ise Fotokopiçi Oktay Abi'ydi. Onunla da keyifli bir sohbet yaptık, çıktıdan para almadı ve üstüne bir de yemek yiyeceğimiz bir lokanta tavsiyesinde bulundu. Doğru ya, sabahtan beri bir şey yememiştik...


Tavsiye:  Taksiciyle pazarlık yapın.
                Oradaki insanımızla tanışın, sohbet edin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …