9 Nisan 2013 Salı

Kotor 2

Nasıl geçtiği anlaşılmayan 1 saatlik Ulcinj-Bar yolculuğunu da geçirdikten sonra artık Bar-Kotor aracına binebilirdik. Şunu belirtmek isterim ki, Prizren'den başlayıp Kotor'a kadar devam eden otobüs seferlerinin toplam maliyeti 26 euroyu buluyor (Prizren-Ulcinj-Bar-Kotor). Bizim diğer yolculuklarımıza nazaran bir hayli yüksek göründü bu fiyat ama benzer bir rotayı Türkiye'de yapmaya kalksanız çok daha fazla ödersiniz. O yüzden otobüslere verdiğimiz paralar çok da zorlamadı bizi. Balkan coğrafyası zaten genel itibariyle bir hayli ucuz.Neyse konumuza dönelim. Bar-Kotor seyahatini yapacağımız otobüsün şoförü 30 yaşlarında, o zamana kadar gördüğümüz en antipatik insandı. Tanıdığınız en antipatik insanı hayal edin, hah işte ondan daha antipatikti. Ama sonradan fark edecektim ki o adam sayesinde Kotor'a sağ salim ulaştık ve daha da önemlisi hayatta kalabildik. Yol güzergahı bir hayli güzel doğal manzaralara ev sahipliği yapsa da yolların aşırı dar olması ister istemez insanı paniğe sevk ediyor. Yol boyunca birçok kez bir karşıdan gelen aracın geçmesi için bizim aracın durup beklediğini gördüm. Şehirlerarası yol olacak güya. Yolların ışıklandırma sisteminin de zayıf oluşu, karanlık-kasvetli, soğuk bir atmosferde geçen 3,5 saatlik yolculuk sona erdiğinde Kotor Otogarı'na indik. Evrendeki bütün bulutlar birleşmiş ve o gün havayı soğutmak için stoklarında bulunan soğuk rüzgarları Kotor için seferber etmişlerdi sanki. Bizim için.Kalacağımız yeri yine önceden ayarlamıştık, istenilse normal şartlarda rahatlıkla 15 dakikalık bür yürüyüşle varılabilecek bir yerdeydi. Ancak kutupları kıskandıracak o soğuk hava ve karanlığın, yol-iz bilmezliğin de verdiği ruh haliyle taksi seçeneğini düşündük yine. Zannediyorum 5 euroya gideceğimiz yere kadar getirdi bizi taksi. Şehri sel almıştı adeta, deniz suyu seviyesi araç yoluyla birleşmişti, araç trafiği deyim yerindeyse "felç olmuştu". Nereye düşmüştük böyle?

Küçük, ama bir o kadar da karmaşık olan Kotor şehir merkezinde (Old Town) yaklaşık 15 dakika süren hayatta kalma çabalarının ardından kalacağımız Montenegro Hostel Kotor'a ulaştık. 40'lı yaşlarda, sonradan Boşnak olduğunu öğrendiğimiz Gordana isimli sıcakkanlı bayan tarafından karşılandık. Nereden, kimden gelirse gelsin herhangi bir sıcaklığa o kadar ihtiyacımız vardı ki! Odalarımıza geçip buzlarımızı çözdük ve istirahate çekildik. Gece açlığımızı bastırmak için aldığımız -ve daha sonra bizimle birliktelikleri uzun sürecek olan- Nutella ve ekmek ikilisini birbirlerine kavuşturup ertesi güne hazırlanmak için uyumaya koyulduk. Nitekim, Kotor için yaklaşık 5-6 saatimiz olacaktı ve bunu iyi değerlendirmeliydik.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun,...