Ana içeriğe atla

Kotor 2

Nasıl geçtiği anlaşılmayan 1 saatlik Ulcinj-Bar yolculuğunu da geçirdikten sonra artık Bar-Kotor aracına binebilirdik. Şunu belirtmek isterim ki, Prizren'den başlayıp Kotor'a kadar devam eden otobüs seferlerinin toplam maliyeti 26 euroyu buluyor (Prizren-Ulcinj-Bar-Kotor). Bizim diğer yolculuklarımıza nazaran bir hayli yüksek göründü bu fiyat ama benzer bir rotayı Türkiye'de yapmaya kalksanız çok daha fazla ödersiniz. O yüzden otobüslere verdiğimiz paralar çok da zorlamadı bizi. Balkan coğrafyası zaten genel itibariyle bir hayli ucuz.Neyse konumuza dönelim. Bar-Kotor seyahatini yapacağımız otobüsün şoförü 30 yaşlarında, o zamana kadar gördüğümüz en antipatik insandı. Tanıdığınız en antipatik insanı hayal edin, hah işte ondan daha antipatikti. Ama sonradan fark edecektim ki o adam sayesinde Kotor'a sağ salim ulaştık ve daha da önemlisi hayatta kalabildik. Yol güzergahı bir hayli güzel doğal manzaralara ev sahipliği yapsa da yolların aşırı dar olması ister istemez insanı paniğe sevk ediyor. Yol boyunca birçok kez bir karşıdan gelen aracın geçmesi için bizim aracın durup beklediğini gördüm. Şehirlerarası yol olacak güya. Yolların ışıklandırma sisteminin de zayıf oluşu, karanlık-kasvetli, soğuk bir atmosferde geçen 3,5 saatlik yolculuk sona erdiğinde Kotor Otogarı'na indik. Evrendeki bütün bulutlar birleşmiş ve o gün havayı soğutmak için stoklarında bulunan soğuk rüzgarları Kotor için seferber etmişlerdi sanki. Bizim için.Kalacağımız yeri yine önceden ayarlamıştık, istenilse normal şartlarda rahatlıkla 15 dakikalık bür yürüyüşle varılabilecek bir yerdeydi. Ancak kutupları kıskandıracak o soğuk hava ve karanlığın, yol-iz bilmezliğin de verdiği ruh haliyle taksi seçeneğini düşündük yine. Zannediyorum 5 euroya gideceğimiz yere kadar getirdi bizi taksi. Şehri sel almıştı adeta, deniz suyu seviyesi araç yoluyla birleşmişti, araç trafiği deyim yerindeyse "felç olmuştu". Nereye düşmüştük böyle?

Küçük, ama bir o kadar da karmaşık olan Kotor şehir merkezinde (Old Town) yaklaşık 15 dakika süren hayatta kalma çabalarının ardından kalacağımız Montenegro Hostel Kotor'a ulaştık. 40'lı yaşlarda, sonradan Boşnak olduğunu öğrendiğimiz Gordana isimli sıcakkanlı bayan tarafından karşılandık. Nereden, kimden gelirse gelsin herhangi bir sıcaklığa o kadar ihtiyacımız vardı ki! Odalarımıza geçip buzlarımızı çözdük ve istirahate çekildik. Gece açlığımızı bastırmak için aldığımız -ve daha sonra bizimle birliktelikleri uzun sürecek olan- Nutella ve ekmek ikilisini birbirlerine kavuşturup ertesi güne hazırlanmak için uyumaya koyulduk. Nitekim, Kotor için yaklaşık 5-6 saatimiz olacaktı ve bunu iyi değerlendirmeliydik.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …