Ana içeriğe atla

Kotor 1

Galdim'den aldığımız tavsiye üzerine planımızı değiştirmiş ve aklımızda hiç olmayan, hiçbirimizin daha önce duymadığı Karadağ'ın kıyı şehirlerinden Kotor'a gitmeye karar vermiştik. Sabah Prizren Fethi'nden dönüp kahvaltıları yapıp yola koyulduk. Kotor'a ulaşmak için 2 farklı şehre gidip 2 aktarma yapacaktık. İlk durağımız Ulcinj olacaktı. Ulcinj'e gitmek üzere Prizren Otogarı'nda Atmaxha Turizm kalkış peronunda yerlerimiz aldık.Bu yolculuk bizim için hiç hesapta olmayan, tamamen sürpriz bir yolculuk olmuştu. Ne kadar süreceğini bile bilmiyorduk. Ama Galdim'in söylediğine göre 4 saat civarı sürmesi gerekiyordu. Ve yine onun söylediğine göre oraya gittikten yaklaşık yarım saat sonra da Bar'a otobüs vardı.

Bu kesin olmayan bilgiler ışığında yeni bir maceraya atılmış olduk. Yolculuk boyunca her zaman olduğu gibi Aytaç kulaklıklarını takıp ölü gibi yatmaya başladı. Kendisi inanılmaz bir kişilik. Gözlerini kapatır kapatmaz, hangi koşullar altında olursa olsun derhal uyuyabiliyor ve ne kadar sıklıkla onu uyandırırsam uyandırayım, hemen geri yatabiliyor. Neyse, yine böyle rutin bir şekilde giderken telefonuma bir mesaj geldi: "Galatasaray, Real Madrid ile eşleşti". Yıkılmıştık. Kura çekimi olduğunu unutmuş olduğumuz bir anda gelen bu mesaj özellikle beni büyük bir buhrana sürüklemişti. Ardından yeni bir mesaj bekledim. "Şakaydı, Malaga ile eşleştik" gibi bir mesaj. Çok mu şey istemiştim? Sanırım evet. (Nitekim bu yazı yazıldığı sırada eşleşmenin ilk maçı oynandı ve 3-0 kaybettik).

Yollar bir hayli dar ve bozuktu da. Araçlar çok ağır gitmek durumunda kalabiliyor. Neyse, beklendiği gibi 4 saate yakın süren bir yolculuğun ardından Ulcinj otogarına geldik. Son derece sessiz, sakin, yolcusuz bir otogardı. Derhal bilet gişesine yöneldik. Bar otobüsünün kalkmasına 1 saatten fazla vardı, açtık ve bir şeyler yemeliydik. Şehirden çok bir kasabayı andıran şehir, ufukta daha güzel görüntüler vaat ediyor gibi göründü bize ama bizim şehri keşfedecek ne vaktimiz vardı, ne de enerjimiz. Ulcinj'i ihtiyaçlarımızı gidereceğimiz bir dinlenme tesisi olarak kullanacaktık.

Nitekim yan yana sıralı üç lokantadan sinek avlayanla, ultra lüks görüneni eleyip; şık ve müşteri olanını seçip içeri girdik. 4 tane vejeteryan pizza söyleyip büyük bir heyecanla beklemeye başladık. Zira pizzaların boyutu ve lezzeti bir hayli önemliydi. Az sonra pizzalar şaşırtıcı derecede büyük olarak masamızı şereflendirdiler. Boyutuna ve lezzetine göre, Türkiye ile kıyaslayınca fiyatı çok daha uygundu, zannediyorum 4-5 euro civarındaydı. Aşağıdaki resimde çok çekici görünmediğinin farkındayım ama inanın üzerindeki sebzelerden kabak bile lezzet katmıştı.

Pizzalarımızı da midelerimizde onlar için ayrılan alanlara yönlendirdikten sonra artık otogara dönme ve Bar'a gitme zamanı gelmişti. 1 saat sürmesi beklenen kısa bir yolculuk olacaktı. Otogara geldik ve kalan birkaç dakikalık süreyi her zamanki gibi amaçsız resimler çekerek geçirdik.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …