Ana içeriğe atla

Dubrovnik 1

Kotor'da hostelimizden ayrıldıktan yaklaşık 15 dakika sonra otogara ulaştık. Yanlış hatırlamıyorsam 14 euroya aldığımız biletlerle yaptığımız 3 saatlik yolculuğumuzun güzergahı, o ana kadar yapmış olduğum bütün seyahatler içinde manzara açısından zannediyorum en güzeliydi. Yolculuğun neredeyse tamamı deniz kenarında geçiyor ve ilk bir saatlik kısım adeta bir çember çiziyorsunuz. Yol boyunca pencereden dışarı her baktığınızda şahane manzaralar size gülümsüyor ve yolculuğunuzu tadına doyulmaz bir hale getiriyor. Bir önceki yazımda bahsettiğim ve resimlerini paylaştığım o harikulade mimarideki binalar, Adriyatik'in eşsiz mavisiyle ve onun barındırdığı adacıklarla birleşince tadına doyumsuz bir 3 saat geçirmiş oluyorsunuz.

Otobüsümüz her zamanki gibi boştu, yolcu sayısı birkaçla ifade edilebilecek kadardı. Arka taraflarda kendimize yer ayırdık, böylelikle hazırladığımız erzakları rahatça yiyebilecektik. Nitekim öyle de yaptık ve Nutellalı ekmeklerimiz yine bize eşlik etti. Yarım saatlik bir karın doyurma merasimini yeni bitirmiştik ki yine grubun benim dışımda kalan üyeleri uyumaya başladı.

14.45 otobüsü bizi akşam 5.30 sularında Dubrovnik'e getirmişti. Dubrovnik, gezi planımızın ilk yapılmaya başlandığı zamanlarda aklımızda olan bir durak değildi. Sonradan, Aytaç'ın tavsiyesi üzerine ekledik, iyi ki de yaptık; zira Kotor ile Mostar arasında tam transfer merkezi konumundaydı ve görülen ülkeler listemize Hırvatistan'ı da katacaktı.

Otogardan "Old Town"a ancak taksi ile ulaşılabiliyordu. İngilizcesi düşündüğümüzden çok daha iyi olan bir taksicinin aracına binip 10 dakikadan kısa bir süre içerisinde şehrin giriş kapısına kadar 10 euroluk bir ücret karşılığında ulaştık.
Elimizde yarım yamalak bir adres vardı. Bir hayli karışık görünen ama en az Kotor'la yarışır derecede muhteşem bir mimariye sahip bir şehirdi bizi karşılayan. Güneş batmak, hava kararmak üzereydi; loş bir ışık huzmesi kaplamıştı şehri ve bu, şehre çok yakışmıştı. Vardığımız her yeni durak bir öncekinden daha çok etkiliyordu bizi. Dubrovnik'i görüp de etkilenmemek ne mümkündü!

Dubrovnik için de yaklaşık 24 saat ayırmıştık. Gidip kalacağımız yeri bulmalı, biraz dinlenmeli ve şehrin gece keşfini gerçekleştirmeli; ertesi günkü gündüz keşfini bedenlerimizi hazırlamalıydık. Uzun, çok uzun uğraşlar sonucunda kalacağımız apartman dairesini nihayet bulduk. Apartman dairesi diyorum, zira Dubrovnik'te böyle bir sistem var. Hostel kavramı çok yaygın değil, insanlar apartman dairelerini turist gruplarına kiralıyorlar, diğer yerlere göre de biraz pahalı. Kişi başı 15 euro ödedik. Neyse, dairemizi bulduk, kapı kapalıydı; ancak bir not vardı. Not benim içindi.Nottaki talimat doğrultusunda üst kata, dairemize çıktık. Bir apartmanın çatı katında 4 yatak 1 oturma grubundan oluşan şirin bir daireydi. Yataklarımıza geçip kısa bir dinlenmenin ardından son 4 öğünde olduğu gibi yine Nutellalı ekmeklerimizle karnımız doyurduk. Bu sefer menümüzde muz da vardı. Artık Dubrovnik'in gece keşfine hazırdık, çıkabilirdik! 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …