Ana içeriğe atla

Başlıyoruz! (Priştine 1)4.Levent'ten İETT otobüsüne binip yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuğun ardından Sabiha Gökçen'e vardık. Ben daha önce yurtdışı deneyimleri yaşamıştım ancak yanımdaki 3 arkadaşım ilk kez çıkıyorlardı. Üstelik onları ben teşvik etmiş, gelmelerine ben vesile olmuştum. Hiçbir sorun çıkmamalı, sağ salim gidip sağ salim gelmeliydik.

Havalimanının içine girene kadar pek bir şey hissetmiyordum, sıradan bir yolculuk gibi geliyordu, üstelik bu durumdan da ziyadesiyle rahatsızdım ancak neyse ki o havayı teneffüs ettikten sonra deyim yerindeyse mod'a girdim ve büyük bir heyecan kapladı içimi, biraz da korku...

Korkuyordum çünkü gidişi Priştine'ye, dönüşü Belgrad'dan iki tek yön biletle gidiyorduk, biraz riskli bir durumdu, yanımdakilere belli etmiyordum ama "ya bir sorun çıkarsa" düşüncesi ile pek bir haşır neşirdik. Check-in yaptırırken görevli bayan "sizin biletler gidiş-dönüş değil, siz bilet satış ofisinde dönüş biletinizin çıktısını alın, sorun çıkabilir" deyince bir hayli gerilsem de korktuğum gibi olmadı ve o süreci çabucak atlattık.

Artık koltuk numaralarımız da belirlendiğine ve bırakacak bagajımız da olmadığına göre, pasaport kontrol noktasına ve akabinde gitmeden önceki son durağımız olan kapıya doğru gidebilirdik. Rutin geçişleri de tamamlayıp uçağın kalkacağı kapıya doğru yönelip artık uçağın kalkış saatini beklemeye başladık.Kosova'ya gidiyorduk, heyecanlıydık. Avrupa'nın en genç devletine, Osmanlı'nın dile kolay tam 523 sene hüküm sürdüğü topraklara gidiyorduk, Hüdavendigar'ın fethine ve katline tanıklık eden topraklara gidiyorduk, nasıl heyecanlanmasındı insan?..


                                                           *               *              *

Uçağa alım yapılması ile birlikte artık kalkışa hazırdık. Yaklaşık 1.5 saat sürmesi beklenen yolculuğumuz nihayet başlamıştı, 8 günlük Balkan ziyaretinin, ziyafetinin ilk saatleri artık bizi bekliyordu, artık gitme vakti gelmişti.

Kosova yerel saatine göre (-1 saat) saat 11.25 gibi Priştine Havalimanı'na iniş yaptık, güneş ve bulutlar bizi karşılamak üzere gökyüzündeki yerlerini almışlardı, bekletmemeliydi.


Apar topar gezimizdeki ilk resmi (yukarıda) çektirdikten sonra geçiş için havalimanına yöneldik. Daha önceden yaptığımız ufak çaplı araştırmalar Kosova'lıların Türkleri çok sevdiklerini, havalimanında-gümrükte herhangi bir sorunla karşılaşmayacağımızı söylüyordu. Onun verdiği rahatlıkla pasaportlarımızı polislere verirken bir an önce bu prosedürleri tamamlayıp gezmeye başlamanın derdindeydik. Ancak yeşil pasaportu olan arkadaşımız hiçbir sorunla karşılaşmaksızın geçmesine rağmen geriye kalan 3 bordo pasaportlu -üstelik benim pasaportumda İspanya ve Polonya vizeleri olmasına karşın- bir süre bekletildik. Hatta polis memurları bizimle ilgili istişare bile yaptılar. Daha sonra Türk bir görevli çağırıp bizim neden buraya geldiğimizi, öğrenci olup olmadığımızı vs. sordular. İkimizin öğrenci, birimizin de polis olduğunu söyledikten birkaç saniye sonra onlar için tehlike arz etmediğimizi anlamış olacaklar ki nihayet geçmemize izin verdiler...


 Tavsiye:  Uçak hareket saatinden 2 saat önce havalimanında olmaya çalışın.
                 Beraberinizde en az 1 en fazla 3 arkadaşınızı, yahut aile bireylerinizi götürün.
                Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cittaslow (Yavaş Şehirler)

Her şeyin "hızlı" yaşandığı, çabuk tüketildiği, büyük bir koşturmaca ve hengâme içerisinde; sürekli tüketerek, iletişimden yoksun, teknolojinin boyunduruğu altında, metropollerin boğucu ve yorucu atmosferinde, geleneksel/doğal yaşam biçimlerinden uzak bir dünyada yaşıyoruz.

İnsanlar arası ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü, tevazu, anlayış, gibi kavramların yerini nefret, haset, tahammülsüzlük, kibir ve ötekileştirmenin aldığı, git gide yaşanmaz hale gelen bir dünya..

Sokakların egzoz dumanlarından geçilmediği, "gökleri delen" betonlaşmadan dolayı gökyüzünün bile görülmediği, meyve-sebze gibi en temel besin kaynaklarının dahi yapaylaştırılarak önümüze konduğu, her şeyin anlamını yitirdiği ve de yitirmeye devam ettiği bir dünya..
Ne var ki bütün bu olumsuzluklara dur demeyi felsefe edinen, doğal ve geleneksel yaşam biçimlerini destekleyen, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim kurmak yerine birbirlerinin yüzüne bakan insanlar, kendisine yetebilen ve bunu doğal yollarda…

Araya Sıkışmış Bir Ülke: Andorra

İbiza'dan havalanmak üzere olan uçağım beni üçüncü kez Barcelona'ya götürmeye hazırlanıyor. İlk ikisinde olduğu kadar heyecanlı değilim haliyle. Görülmesi gereken yerleri imkanlarım dahilinde -hem de iki kere- görmüş ve artık sadece kafa dağıtmak için bir günlüğüne gelmiştim Barcelona'ya, o da geçiş noktası olarak kullanmak için.

İlk geldiğimde kaldığım hostelden, AWA Barcelona Hostel Apolo'dan yer ayırttım kendime bir kez daha. İlk gidişimde (Mart 2012) bedavadan biraz pahalıya; sadece 6 euroya, yani o zamanın parasıyla 15 liraya kalmıştım orada, bu sefer şartlar biraz daha ağır: tam 10 Euro!

27 eylül günü ulaştığım hostelime eşyalarımı bırakıp hava almak ve çok da özlemediğim Barcelona ile ayıp olmasın diye hasret gideriyormuş gibi yapmak için çıkıyorum dışarı. Hostelde hava almak çok mümkün değil zira. O yüzden ucuz zaten. Hava, su, kahvaltı vs dahil değil fiyata.

Zamanım ve maddi durumum kısıtlı olduğu için bu sefer Camp Nou, Sagrada Familia, Parc Güell gibi Barce…

30 Mart'ın Sosyolojik Bir Analizi: Bir Koyun Gözüyle 30 Mart

Aylardır olağanüstü gergin bir ortamda beklenen 30 mart yerel –bir o kadar da genel- seçimleri nihayet bugün itibariyle sonlandı. Bir çok mecrada bir çok farklı düşman kazanarak ve onların siyaset dışı hamlelerine maruz kalarak seçimlere giren Ak Parti hiç kuşku yok ki seçimin mutlak kazananı oldu. Bunda şüphesiz Başbakan’ın neredeyse tek başına yürüttüğü bir siyasi başarıdan bahsetmek mümkün. Gerek kendisi, gerek yakın çevresi, gerekse bakanları hakkında çıkan onlarca yolsuzluk, rüşvet vs. gibi iddialara rağmen; karşısında en büyük siyasi rakipleri için aktif olaraksaha çalışması yürüten “Cemaat”e rağmen Ak Parti bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını yaklaşık %6 artırmakla kalmayıp 18’i büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 50 belediyeyi kazanma başarısı gösterdi.
Gerek Başbakan, gerek Ak Parti kurmayları, gerekse Cemaat; doğrudan ya da dolaylı olarak Ak Parti’nin oylarını yükseltmesinde pay sahibi oldular. Ancak bunlar dışında kalan, benim burada değineceğim başka bir faktör …